Dünyanın En Uzun Uçak Yolculuğu

 

Havayolu seyahatinin uzakları yakın ettiği hepimizin malumu. Ama dünya üzerinde sefer düzenlenmekte olan öyle şehir çiftleri var ki, aradaki mesafeyi ve uçuş süresini görünce hayret etmemek mümkün değil.

İlk sırada, Singapore Airlines tarafından işletilmekte olan Singapur – New York (Newark) hattı bulunuyor.

İki havalimanı arasındaki mesafe tam 15.345 Kilometre.

Tarifeli uçuş süresi 18 saat 50 dakika olarak tespit edilmiş. Uçuş öncesi ve sonrasında havalimanında geçirilen süre de dahil edilirse, bu seyahat neredeyse bir tam gün sürüyor.

İkinci sırada yine Singapore Airlines’a ait olan Los Angeles – Singapur hattı bulunuyor. 14.114 Km’lik bu hattın tarifeli uçuş süresi 17 saat 20 dakika.

Dünyanın üçüncü en uzun hattı ise Qantas tarafından işletilmekte olan Sydney – Dallas hattı. 13.804 Km’lik hatta seyahat etmek isteyenler 15 saat 25 dakika uçmayı göze almak durumunda.

Bu listede hemen ilk anda dikkatimizi çeken şey, biri ABD’nin batı, diğeri doğu kıyısında olan iki havalimanının Singapur’a olan mesafesinin sadece 1000 küsur kilometre farketmesiydi. Düz mantıkla bakıldığından mesafenin çok daha fazla olması gerekiyor.

İşin sırrı, uçuş rotasında.

Singapur – Los Angeles seferi Pasifik Okyanusu üzerinden yapılırken, Singapur – Newyork seferinde rota Kuzey Kutbu’nun üzerinden geçiyor ve yol mümkün mertebe kısaltılmış oluyor.

Kutuptan geçerken insan kötü oluyordur herhal, düşsen ihtimal yok ki hayatta kalasın, hayatta kalsan kim gelecek :)

Kaynak: Havayolu 101

19/11/2011 tarihinde, tarafından yazıldı. Yorum: 0

beğenTüm Yeniliklerden Haberdar olun

 Bir cevap yaz